Veriler gitti: Android 14 hatası dahili depolamaya erişimi engelliyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Yeni Android 14 işletim sistemi görünüşe göre ciddi bir kusur içeriyor: Cihazlar artık dahili hafızalarına erişemeyebilir ve bu nedenle felç olabilir ve veriler kaybolabilir. Görünüşe göre cihazda birden fazla profile sahip kullanıcılar etkileniyor; ikinci profil normal şekilde çalışırken ilk profil genellikle kilitlenir. Google’ın Pixel serisindeki cihazlar (hem tabletler hem de cep telefonları) şu anda Android 14 yükseltmesini alıyor; Yeni işletim sistemi 4 Ekim’den beri kullanıma sunuldu.

Reklamcılık

The Verge’in haberine göre hata ilk olarak Ekim ayı ortasında ilk cihazlar olan Pixel 6’nın yeni işletim sistemini aldığında ortaya çıktı. Ancak Ars Technica’ya göre Google, Google Sorun Takipçisindeki kullanıcı raporlarına henüz yanıt vermedi. Bunun yerine Google, giderek daha fazla cihazın etkilenmesi için yükseltmeyi kullanıma sunmaya devam etti. Sorun izleyicideki “Pixel 6, Android 14’e güncellendikten sonra birden fazla profille depolama alanına erişemiyor” girişi artık yükseltmeyle ilgili sorun yaşayan kullanıcılardan gelen 400’ün üzerinde yorum içeriyor; Orada 600’den fazla kişinin etkilendiği bildirildi. Bununla birlikte, hatanın orta önceliği vardır P2 – P0 en yüksek önceliğe sahiptir.

Kullanıcılar çeşitli sorunları bildiriyor

Ars Technica’ya göre şu ana kadar Pixel serisine ait cihazlar etkilendi: Pixel 6, 6a, 7, 7a, Pixel Fold ve Pixel Tablet. Kullanıcılar, durumlarını bir fidye yazılımı saldırısıyla karşılaştırıyor çünkü cihazları büyük ölçüde kullanılamaz durumda ve artık içlerinde depolanan verilere erişemiyorlar.

Cihazların artık hafızalarına erişememesi çeşitli sorunlara yol açmaktadır: Bazı kullanıcılar, cihazlarının bir önyükleme döngüsünde takıldığını, yani sürekli yeniden başlatıldığını veya “Pixel başlıyor” ekranında takılı kaldığını bildirmektedir. Diğerleri cihaza erişebilir, ancak örneğin cep telefonu (artık) kullanılabilir depolama alanı olmadığını düşündüğü için fotoğraf veya ekran görüntüsü çekemez. Ayarlar uygulaması çöküyor, dosya sisteminde hiçbir dosya bulunamıyor ve bilgisayara bağlanıldığında bile tüm klasörler boş olarak görüntüleniyor. Hatta bazı kullanıcılar, cihazlarının otomatik olarak fabrika ayarlarına sıfırlandığını bile bildiriyor.

(gref)

Haberin Sonu