iPhone 15’teki pil: Apple daha fazla bilgi ve kontrol sağlıyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Apple, iPhone piliyle ilgili yeni işlevler sunuyor; ancak şu anda yalnızca en yeni modeller için. iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max ile artık ilk kez pili yalnızca yüzde 80’e kadar şarj etmek mümkün; işletim sistemi bu şarj düzeyinde otomatik olarak durmalıdır. Apple böylece, özellikle iPhone uzun süre güç kaynağına bağlıyken pilini her zaman yüzde 100 şarj etmek istemeyen kullanıcıların isteklerine yanıt vermiş oluyor.

Reklamcılık

Yüzde 80 pil şarjında şarj işlemi duruyor

Yeni seçenek, iPhone’un – kullanıcı alışkanlıklarına bağlı olarak – şarj işlemini yaklaşık yüzde 80 oranında otomatik olarak kesintiye uğrattığı, ancak daha sonra devam ettirdiği, halihazırda mevcut olan “optimize edilmiş şarj”a bir alternatiftir. Zaten tam olarak şarj olmuş bir iPhone, geceleri şarj edilirken genellikle birkaç saat boyunca güç almaya devam eder.

iOS 17, iPhone 15 serisinde daha derinlemesine bir görünüm de sağlıyor: Apple ilk kez sistem bilgisinde doğrudan kullanıcı arayüzünde pilin kaç şarj döngüsünden geçtiğini gösteriyor. Pilin üretim tarihi ve ilk kullanım tarihi de burada belirtiliyor. Eski iPhone model serileri için yüzde 80 sınırı ve şarj döngüsü bilgilerinin ileriki bir tarihte eklenip eklenmeyeceği henüz bilinmiyor.

iPhone 14 Pro pil ömrü ile ilgili şikayetler

Apple, iPhone 6 ve 6s’deki büyük pil fiyaskosuna yanıt olarak yalnızca birkaç yıldır pil durumuna ilişkin bilgi sağlıyor: Pil artık en iyi durumda değilse, bir güncelleme sonrasında işletim sistemi performansı düşürebiliyordu . Yetersiz şekilde aktarılan bu değişiklik, çok sayıda şikayet ve davaya yol açtı ve düzenleyiciler de müdahale etti. Bu sonuçta Apple’a birkaç yüz milyon ABD dolarına mal oldu.

Özellikle önceki modeller olan iPhone 14 Pro ve 14 Pro Max’te, günlük kullanımda, her zaman açık ekran kapalıyken bile, hayal kırıklığı yaratan pil ömrüne ilişkin şikayetleri sıklıkla duyarsınız. Son zamanlarda bazı kullanıcılar, işletim sistemi tarafından bildirildiği üzere iPhone pil durumunun, bir yıllık kullanımın ardından önceki model serisine göre önemli ölçüde kötüleştiğinden de şikayetçi oldu. Apple’a göre pil, “tipik olarak” 500 tam şarj döngüsüyle kapasitesinin yüzde 80’ini koruyor. Üretici, garanti kapsamında veya ücretli pil servisi olarak yalnızca bu değerin altındaki pilleri değiştirecektir.

Apple, akıllı saatin pilinin sürekli olarak tam olarak şarj edilmemesi için şarj işlemini belirli bir noktada otomatik olarak durduran bir “Optimize Edilmiş Şarj Limiti”ni zaten Saat üzerinde uygulamaya koymuştur. Bu işlev başlangıçta Apple Watch Ultra için ayrılmıştı ancak watchOS 10 ile birlikte Apple Watch SE, Series 6, 7 ve 8’e de geliyor. Ultra 2 ve Series 9 da bunu destekliyor.

(1 pound = 0.45 kg)

Haberin Sonu