iOS 17 & Co: Apple işletim sistemlerinin geliştirici betaları artık ücretsiz

sıcakkafa

Yeni Üye
iOS 17, iPadOS 17, macOS 14, watchOS 10 ve tvOS 17 betalarını indirmek için artık Apple’ın geliştirici programında ücretli üyeliğe ihtiyacınız yok. Apple’ın güncellenmiş bir destek sayfasında belirttiği gibi, üreticinin geliştirici portalına ücretsiz temel erişim artık işletim sistemlerinin yayın öncesi sürümlerinin alınmasına da izin veriyor. Daha önce bazı kullanıcılar, işletim sistemlerinin yeni beta sürümünü ücretsiz indirmeye sunmasına şaşırmış ve bunun bir hata olabileceği tahmininde bulunmuştu.

iOS 17 beta zaten mevcut

Apple, yeni işletim sistemlerinin duyurulmasından kısa bir süre sonra Pazartesi akşamı iOS 17 & Co’nun ilk geliştirici betalarını yayınladı. Her zaman olduğu gibi şirket, test grubu grubunu Temmuz ayından itibaren genellikle çok daha olgun bir genel beta ile genişletecek. Geliştiriciler ve test cihazları için tasarlanan ilk yayın öncesi sürümler, geçmişte her zaman sorunluydu. Yalnızca yeni işlevlerle ilgilenen kullanıcılar, yüklemeden önce beta sürümünün iPhone, iPad veya Mac’lerindeki temel işlevleri ve uygulamaları felç edebileceğini göz önünde bulundurmalıdır. Örneğin, bankacılık ve push TAN uygulamaları genellikle betalara alerjik tepki gösterdi ve artık kullanılamaz hale geldi.

Apple’ın geliştirici programına katılım ücretsizdir, tek yapmanız gereken bir Apple Kimliği ile giriş yapmak ve uzun kullanım koşullarını onaylamak. Ödeme yapan geliştiriciler ek özellikler ve destek alır ve uygulamaları App Store’da yayınlanması için yalnızca onlar gönderebilir. Bu, yılda 100 doların biraz altına mal oluyor ve şimdiye kadar beta sürümleri de buna bağlıydı.

Apple, profiller aracılığıyla beta kilidinin açılmasını durdurur

iOS 16’ya kadar, iPhone’lar ve Co’nun kilidi, yapılandırma profilleri aracılığıyla betalar için açılabilir. Apple, en son iOS 16 betaları ile bu seçeneği sonlandırdı. Artık beta güncellemelerinin etkinleştirilmesi doğrudan Apple kimliğine bağlıdır. Adımın duyurulmasının ardından bazı kullanıcılar, grubu bu adımla birlikte geliştirici üyelikleri yoluyla daha fazla para kazanmak istemekle suçladı. En önemlisi, betayı Apple kimliğine bağlamak, Apple’a daha fazla kontrol sağlar ve ayrıca geliştiriciler ve genel beta üyeleri için uygundur. Aynı zamanda, kullanıcıların cihaz ayarlarını yapabilen profilleri bilinmeyen web sitelerinden yükleme riskini de ortadan kaldırır. Birkaç milyon kullanıcı genellikle iOS betalarını yükler.

Mac & i'den daha fazlası

Mac & i'den daha fazlası

(lbe)

Haberin Sonu