Fraunhofer: Sodyum iyon teknolojisi sürdürülebilir bir pil alternatifidir

sıcakkafa

Yeni Üye
Yeni bir Fraunhofer çalışması, özellikle elektrikli otomobillerde piller için sodyum iyon teknolojisinin fırsatlarını vurguluyor. Sodyum iyon piller (NIB), şu anda lityum iyon teknolojisine teknik olarak geliştirilmiş bir alternatif olarak kabul edilmektedir. Bu şu anda her şeyin ölçüsünü temsil ediyor ve en büyük enerji yoğunluğunu saklıyor. Öte yandan, sürdürülebilir bir hammadde tedariği oluşturmak isteyen pil hücreleri ve otomobil üreticileri için bunların büyümesi sorun teşkil ediyor.

Reklamcılık

Sabit enerji depolama ve kentsel hareketlilik

Fraunhofer Pil Hücresi Araştırma Tesisi’nin (FFB), RWTH Aachen ve Fraunhofer Enstitüleri IPT ve ISI’dan araştırmacılarla işbirliği içinde yaptığı en son çalışma, sodyum iyon pillerin, özellikle pillerin pil ömrüne göre tasarlanabilmesi nedeniyle, yüksek düzeyde teknik güvenliğe sahip olduğunu göstermektedir. daha az yanıcıdır. Doğal olarak lityum iyon pillere (LIB) göre daha düşük enerji yoğunluğuna sahip olmalarına rağmen daha yüksek bir C oranına sahiptirler ve bu nedenle daha yüksek bir şarj akımına izin verirler. 0 °C’nin altındaki düşük sıcaklık aralıklarında LIB’den bile daha güçlüdürler.

Bu özellikleriyle Fraunhofer araştırmacıları, NIB teknolojisinin öncelikle sabit enerji depolama için, aynı zamanda kentsel hareketlilik için de kullanılabileceğini umuyor. Bu gelişme şu anda öncelikle Asyalı şirketler tarafından yönlendiriliyor. İlkbaharda, akü üreticisi Hina, JAC ve Volkswagen’in ortak girişimi olan otomobil üreticisi JAC Sehol ile işbirliği içinde, NIB’nin elektriğiyle çalışan küçük otomobil E10X’i tanıttı.

Kaynaklar daha kolay ulaşılabilir ve daha ucuz

NIB üretimi için gereken kaynaklar, LIB’ye göre daha kolay temin edilebilir; özellikle sodyum karbonat (soda) formunda gerekli olan sodyum, lityumdan onlarca kat daha ucuzdur. Sodyum iyon teknolojisinin üretimi LIB üretimine benzer.

LIB-Technik için yapılan araştırmaya göre, yılda yaklaşık 500 gigawatt saat (GWh/a) üretim kapasitesi 2020’de zaten mevcuttu. Araştırmacılar, NIB teknolojisi için 2030 yılına kadar 100 GWh/a’ya varan üretim kapasitelerinin mümkün olacağına inanıyor. Ancak LIB üretim tesislerinin aynı dönemde yılda birkaç terawatt saate kadar genişlemesini bekliyorlar.

(tarım)

Haberin Sonu