Apple’ın ucuz MacBook’lar üzerinde çalıştığı bildiriliyor

sıcakkafa

Yeni Üye
Hala ucuz bir MacBook’un zamanı mı? Apple’ın yeni bir giriş seviyesi dizüstü bilgisayar serisi üzerinde çalıştığı bildiriliyor. MacBook Air ve MacBook Pro’ya daha ucuz bir alternatif olmayı amaçlıyor ve daha ucuz Chromebook’ların çok popüler olduğu ABD eğitim pazarını hedefliyor. Sektör dergisi Digitimes’ın belirtilmemiş endüstri kaynaklarına atıfta bulunarak açıklamasına göre, bu kadar düşük maliyetli bir MacBook için üretici, tipik alüminyum ve daha ucuz bileşenler dışında “diğer malzemeleri” de dikkate alıyor.

Reklamcılık

Chromebook’lar Apple’ı baskı altına alıyor

Böyle yeni bir MacBook model serisinin tanıtılması en erken 2024 yılının ikinci yarısında beklenebilir. Büyük fason üreticiler tarafından önümüzdeki aylarda bu tür modeller için herhangi bir üretim faaliyeti öngörülmüyor, bu nedenle Digitimes’ın kısıtlamasına göre tanıtımın yakın zamanda gerçekleşmesi beklenmiyor. Bu adımın nedeni, özellikle salgının da etkisiyle 2020 ve 2021’de artan Chromebook satışları.

Özellikle Apple’ın geleneksel olarak güçlü bir varlığa sahip olduğu ABD eğitim sektöründe, ucuz Chromebook’lar iş için Apple ile giderek daha fazla rekabet ediyor gibi görünüyor. En ucuz MacBook Air’in (neredeyse üç yıllık MacBook Air M1) eğitim sektöründeki son kullanıcılar için maliyeti hâlâ 900 doların biraz altında, bu da çoğu Chromebook’tan çok daha yüksek. Düşük fiyat segmentinde Apple yalnızca eski iPad modellerini sunuyor; geçen sonbaharda tanıtılan iPad 10 önemli ölçüde daha pahalıydı. Klavye kılıfı gibi aksesuarlar fiyatı yukarı itmeye ve hızla 500 $ sınırını aşmaya devam ediyor. Almanya’da MacBook Air M1’in temel modeli yaklaşık 900 Euro fiyatla satışa sunuluyor.

Yeni MacBook genellikle daha ucuz olmak yerine daha pahalıdır

Ucuz bir MacBook hakkındaki spekülasyonlar yeni değil: 15 yılı aşkın bir süre önce Apple’ın dönemin netbook heyecanına yanıt vermesi bekleniyordu. Sonuçta bu, 2008’de piyasaya sürüldüğünde fiyatı 1.500 Euro’nun çok üzerinde olan ince ve hafif MacBook Air ile geldi. Apple’ın çok küçük MacBook Air 11’in fiyatını 1.000 doların altına çekmesi ancak birkaç yıl sonra gerçekleşti. 2015’ten 2017’ye kadar üretilen 12 inçlik son saf MacBook modelinin fiyatı her zaman MacBook Air’in üzerindeydi.

Reklamcılık

(Ibe)

Haberin Sonu