Apple ekranları: Daha fazla kendi teknolojisi planlandı – ve daha az Samsung ve LG

sıcakkafa

Yeni Üye
Apple gelecekte kendi bünyesinde daha fazla ekran teknolojisi geliştirmek ve grupla iyi iş yapan Samsung Display veya LG Display gibi tedarikçilere daha az güvenmek istiyor. ABD basınında bu hafta çıkan haberlere göre, strateji 2024 gibi erken bir tarihte uygulanabilir. Buna göre iPhone ve Apple Watch gibi mobil cihazların başlangıcı yapması gerekiyor.

Apple tonu ayarlar

Elbette Apple, gelecekte de kendi bünyesinde üretim kurmayacak. Bunun yerine, grubun hemen hemen tüm diğer ürünlerinde olduğu gibi, bu işi fason üreticiler yapmalıdır. Ancak şu anda olduğu gibi özelleştirmelere sahip tam paneller satın almak yerine, geliştirme önemli ölçüde daha bağımsız hale gelebilir ve Apple daha sonra Samsung veya LG’nin mevcut olanlarının çok ötesine geçen ayrıntılı üretim özellikleri yapabilir. Apple, 2018’den beri ekran tedariğine geçiş üzerinde çalışıyor. Adım, Intel çiplerinden Mac için Apple Silicon’a geçmeye veya milyarlarca dolarlık bir maliyetle iPhone ve Co. için kendi 5G radyo modemlerinizi geliştirmeye çalışmaya benzer.

İlk adım olarak, görünüşe göre şu anda iPhone ve Apple Watch’ta kullanılan OLED teknolojisinden mikro LED tabanlı ekranlara geçiş planlanıyor. Bunun için ilk aday görünüşe göre bilgisayar saati. Mikro-LED teknolojisi ile ekran daha kompakt hale getirilebilir ve tekrar büyütülebilir. Ayrıca gözlemciler, parlaklık ve renk üretiminin yanı sıra görüş açısı bağımsızlığının da gelişeceğine inanıyor.

BOE daha önemli hale geliyor

Yeni ekranların yapımcılığını kimin üstleneceği henüz sızdırılmış değil. Bunun, sözleşmeli üretici olmaya Samsung ve LG’den daha istekli görünen Japan Display, BOE veya Sharp gibi eski bir ortak tarafından devralınması düşünülebilir. Alternatif olarak Apple, Foxconn gibi son montajcıları Apple’ın özelliklerine göre ekran prodüksiyonu kurmaya da çalışabilir.

Yerel basına göre, Apple ile ilişkisi her zaman kolay olmayan Çinli ekran uzmanı BOE, şu anda Vietnam’da büyük ölçekli yeni bir fabrika inşa ediyor. Bu Apple’ın özelliklerine göre kurulabilecek, iddiaya göre 400 milyon ABD dolarına kadar yatırım fonu akacak. Vietnam lokasyonunun, Apple’ın Çin’e olan bağımlılığını azaltacağı avantajı da var. Baharatlı: BOE zaten Samsung’u tedarik ediyor.

Mac & i'den daha fazlası

Mac & i'den daha fazlası

(bsc)

Haberin Sonu