Akıllı telefonunuzu bir aptal telefon olarak kullanın | Haberler online

sıcakkafa

Yeni Üye

1. Akıllı telefonunuzu bir aptal telefon olarak kullanın

Sürekli duyusal aşırı yüklenme zamanlarında, birçok insan dijital bir mola ister. Buradaki bir trend, sözde aptal telefonlardır – yalnızca en gerekli işlevleri sunan basit cep telefonları. Peki ya bir akıllı telefonun avantajlarından mahrum kalmak istemiyorsanız? Çözüm: akıllı bir aptal telefon. c't 3003, dikkat dağıtan ve bağımlılık yaratan özelliklerin bir iPhone veya Android cihazdan nasıl hızla kaldırılabileceğini gösteriyor.

Reklamcılık

Videonun transkripti

(Not: Bu metin, yukarıdaki videoyu izleyemeyen veya izlemek istemeyen kişilere yöneliktir. Metin, video parçasındaki tüm bilgileri yansıtmamaktadır.)

Bakın buraya, bu benim akıllı telefon arayüzüm. Sizinkinden farklı görünüyor mu? Evet, bu akıllı bir aptal telefon, bir akıllı telefonun en iyi özelliklerine sahip basit bir cep telefonu. Bağımlılık yapabilecek veya sizi sadece rahatsız edebilecek her şeyi devre dışı bıraktım. Yani bu, modern bir akıllı telefon kılığında eski bir Nokia. Ve şimdi, neden sadece basit bir cep telefonu almayayım diye düşünüyorsanız? Evet, harika bir kamerası yok, görüntülü görüşme yapamıyor, belki WhatsApp'ı var ama Signal veya Threema ve GPS, müzik ve video akışı veya ChatGPT yok. Ve hala Apple Pay kullanabilmek istiyorum.

Sadece birkaç tıklamayla bu akıllı telefonları akıllı bir aptal telefona dönüştürebilir veya TikTok, Teams, Instagram vb. ile normal akıllı telefon moduna geçebilirim. Yani, işten sonra dijital detoks. Kulağa hoş geliyor mu? iPhone veya Android fark etmeksizin, bunun gibi akıllı bir aptal telefona sahip olmak için ne yapmanız gerektiğini göstereceğim. Takipte kalın!

Sevgili hackerlar, sevgili internet kullanıcıları, hoş geldiniz…

Şu anda, aptal telefonlar biraz canlanma yaşıyor. En azından genç nesilde, birçok insan akıllı telefonun sürekli duyusal aşırı yüklenmesinden kaçıyor ve bunu tamamen anlayabiliyorum. Bir süre, sadece Apple Watch Ultra'mı kullandım ve akıllı telefonu boş zamanlarımda bir çekmeceye koydum ve bu gerçekten özgürleştiriciydi. Önemli durumlarda hala ulaşılabiliyor, müzik ve podcast dinleyebiliyorsunuz, ancak artık TikTok'ta saatler harcamıyorsunuz. Tek sorun, sadece fotoğraf çekmek için bir akıllı telefona ihtiyacım olması ve sonra tüm bildirimler açılıyor ve sadece fotoğraf çekmek istediğim için TikTok sadece bir tık uzağımda. Bu yüzden akıllı telefonumun en iyi özelliklerini koruyup diğer her şeyi geçici olarak devre dışı bırakmanın bir yolunu aradım ve bu akıllı aptal telefonlar böyle ortaya çıktı.

Genel Ayarlar

Yaklaşım üreticiye göre değişir, ancak temel şeyler aynıdır. Akıllı telefonumda daha az zaman geçirmeme gerçekten yardımcı olan şey, ekranı siyah beyaz yapmaktır. Bunu erişilebilirlik seçenekleriyle yapabilirsiniz ve iPhone 15 Pro Max'imde artık ses kontrollerinin üzerindeki yeni eylem düğmesinde. Android'de, gri tonlamalı filtreyi bir kısayol olarak oluşturdum. Buradaki önemli şey, akıllı telefonunuzu yalnızca kullanabileceğiniz ve kullanmak isteyeceğiniz kadar “aptal” hale getirmenizdir. Şimdi her küçük şey için normal moda geri dönüyorsanız, evet, o zaman bu yalnızca sınırlı bir anlam ifade eder. Örneğin, iOS'taki kırmızı filtre benim için çok fazlaydı.

Bildirimlerinize de bir göz atın. Eğer bu şekilde yığılıyorlarsa, orada da birçok ayar yapabilirsiniz; iOS'taki farklı odak modlarını kullanabilir veya genel olarak belirli uygulamaların bildirim göndermesini tamamen yasaklayabilir veya bunları yalnızca bildirim çubuğunda görüntüleyebilir ancak kilit ekranında görüntülemeyebilirsiniz. iOS ve Android, uygulamalar veya uygulama kategorileri için zaman sınırları belirleme seçeneği sunar. iOS'ta bunu Ekran Süresi altında, Android'de ise Dijital Sağlık altında yapabilirsiniz. Örneğin, Instagram ve TikTok'a günde 10 dakika izin verdim. Sınıra ulaştığımda uygulamayı artık açamıyorum. Başka bir uygulamadan bile. Ve tüm bunlar pil ömründen de tasarruf sağlıyor çünkü akıllı telefonlar zaman sınırından sonra uygulamaların arka plan kullanımını kapatıyor.

iPhone'unuzu akıllı bir telefona dönüştürün

Asıl aptal telefon modu, iPhone'daki bir erişilebilirlik özelliğidir. Yardımcı erişimi, Genel'in en altındaki erişilebilirlik ayarlarında bulabilirsiniz. Ve burada, aptal telefon modunda kullanmak istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. Örneğin benim için müzik, WhatsApp, fotoğraflar, kamera, saat vb. Bir arka plan resmi ayarlayabilirsiniz, ancak bunu yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıca, sadece siyah bırakabilirsiniz ve ayrıca zaman, bildirim rozetleri veya Siri gibi birkaç genel ayar da vardır. Yardımcı erişimi bir PIN koduyla güvence altına alırsınız. Bu özellikle önemlidir, çünkü bu moddan yalnızca güç düğmesine üç kez bastıktan ve ardından bu PIN kodunu girdikten sonra çıkabilirsiniz. Bu, çocuğunuza zaman zaman iPhone'unu vermek istediğinizde veya kendi ebeveynleriniz her zaman karmaşık akıllı telefonlardan şikayet ettiğinde yardımcı erişimi harika hale getirir. Çünkü dürüst olmak gerekirse, bir akıllı telefonu bu moddan daha kolay kullanamazsınız. Yardımcı modu başlatmak için, ayarlara gitmeniz veya kontrol merkezinde bir kısayol oluşturmanız gerekir. Hala beta aşamasında olan iOS 18 itibarıyla, daha da esnektir. Ama sonra çok fazla ayar yapamayacaksınız. Parlaklık ve ses, elbette, ama bu kadar. Örneğin, ekranın alt kısmındaki bu büyük geri düğmesi her uygulamada görünür durumda kalıyor. Bazı uygulamalar bu mod için özel olarak uyarlanmıştır. Örneğin, Apple Music yalnızca daha önce seçtiğiniz çalma listelerini ve albümleri çok büyük yazı tipiyle gösterir. Bildirimler hiç görüntülenmez, ama isterseniz yeni mesajlar olduğunda genel bakışta uygulama adının yanında bir bildirim görebilirsiniz. Ve iPhone'unuzu bir süredir bu şekilde, büyük simgeler ve gri tonlamalı filtrelerle kullanıyorsanız, o zaman çok daha az eğlencelidir. Ama neyse, bizim görevimiz buydu.

Android'i akıllı bir telefona dönüştürün

Android ile her şey biraz daha karmaşık, ama aynı zamanda çok daha özelleştirilebilir. Bunu Samsung Galaxy S24 Ultra, Pixel 8 Pro ve Xiaomi 14 Ultra'da denedim. Temel olarak, son yıllardaki hemen hemen tüm Android akıllı telefonlarda bir şekilde çalışıyor. Android'in iyi yanı, basitçe alternatif bir başlatıcı yükleyebilmenizdir. Ve elbette, bir akıllı telefona oldukça benzeyen, ancak daha minimalist arayüzlere sahip başlatıcılar da var. En kolay yol, kendi akıllı telefonunuzda ikinci bir kullanıcı profili oluşturmak ve varsayılan olarak minimalist bir başlatıcı ayarlamaktır. Buradaki önerim, temel işlevleri için ücretsiz olan Olauncher olurdu, ancak daha fazla ayar seçeneği için yıllık 10 avroya ücretli bir sürümü de var. Ne yazık ki, akıllı telefonunuzda ikinci bir profili nasıl oluşturduğunuz, cihaza ve üreticiye bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Saf Android'de, bunu Kullanıcılar altındaki sistem ayarları üzerinden yapmak kolaydır. Daha sonra daha fazla kullanıcı ekleyebilirsiniz. İşlem daha sonra yeni bir Android telefon kurmaya benzer, bu yüzden Google hesabınızla tekrar oturum açmanız gerekir. Ancak karşılığında tamamen ayrı iki sisteminiz olur, uygulamaları yükleyebilir, başlatıcıları kullanabilir ve bildirimleri kullanıcı hesabına göre ayarlayabilirsiniz. Daha sonra kullanıcı profilini kontrol merkezi üzerinden kolayca değiştirebilirsiniz.

Xiaomi ikinci bir profil ayarlama seçeneği sunuyor ve bu gerçekten bu kullanım durumu için mükemmel. “Diğer ayarlar” altında hangi uygulamaların hangi profilde mevcut olacağını, bildirimlerin ikinci profilde de gösterilip gösterilmeyeceğini tam olarak seçebilirsiniz ve en iyi şey, belirli bir parmak izi veya PIN kullanarak doğrudan diğer profile geçebileceğiniz şekilde ayarlayabilmenizdir. Kilidi açarken, hangi PIN'i gireceğime ve hangi profili onunla açacağıma karar verebilirim.

Ne yazık ki Samsung, en azından akıllı telefonlarda birden fazla kullanıcı profili oluşturma seçeneğine sahip değil. Bu bir süredir tabletlerde mümkündü, ancak belki de bir güncellemeyle bir noktada akıllı telefonlarda kullanılabilir hale gelecektir. Ancak, bir Samsung'unuz varsa, tamamen aptal telefon modundan vazgeçmek zorunda değilsiniz, çünkü standart başlatıcıyı birkaç tıklamayla kolayca değiştirebilirsiniz. Kabul ediyorum, bu biraz can sıkıcı, ancak bunu genellikle günde yalnızca bir kez yaparsınız. Ne yazık ki, birden fazla profil oluşturmanıza izin veren uygulamalarla şansım yaver gitmedi, bu nedenle Samsung akıllı telefonlarda iyi çalışan bir şey biliyorsanız, lütfen yorumlara yazın.

İkinci profilinizi oluşturduktan sonra Olauncher'ı yüklersiniz. Neredeyse tamamen metin tabanlı olma özelliği vardır. Yani renkli simgelere gerek kalmadan en önemli şeylerinizi ana ekrana metin olarak bağlayabilirsiniz. Ücretli sürümde ayrıca sola kaydırma ve oraya widget'lar yerleştirme ve sağa kaydırarak hızlı notlar alma seçeneğiniz de var. Ama kesinlikle önce ücretsiz sürümü deneyebilirsiniz, ancak akıllı aptal telefon sizin için çalışıyorsa, daha fazla kişiselleştirme seçeneği istiyorsanız yıllık 10 avronun buna değeceğini düşünüyorum. Benim için şöyle görünüyor: En önemli uygulamalar solda ve birkaç kısayol sağda. Whoop verilerim doğrudan widget'ların yanında görüntüleniyor ve hızlı bir not almak istersem sadece sağa kaydırıyorum. Ve bunun dışında pek bir şey yok. Yani akıllı telefonumun en önemli işlevlerine sahip, ancak artık iş bildirimlerini veya TikTok ve Teams'i göstermeyen temiz bir arayüz.

Akıllı saat sorunlara neden oluyor

Akıllı saatiniz veya fitness bileziğiniz varsa, bu biraz can sıkıcı olabilir, çünkü akıllı saat ne yazık ki yalnızca akıllı telefonla kullanılabilir. Ve Android cihazlarda ikinci bir kullanıcı profili oluşturulup ikinci bir akıllı telefon gibi davrandığından, akıllı saatinizi yalnızca ana profille veya aptal telefon moduyla kullanabilirsiniz. Ancak LTE akıllı saatiniz varsa veya akıllı saatle WiFi'ye bağlıysanız, akıllı telefon bağlantısı olmasa bile örneğin WhatsApp'tan gelen bildirimleri görmeye devam edersiniz ve ayrıca ödeme yapabilirsiniz. Bu iOS'ta bir sorun değildir, Apple Watch da herhangi bir sorun olmadan destekli erişimle çalışır.

Çözüm

Dijital detoks ve bir akıllı telefon faydalı olabilir, buna şüphe yok. Ancak yalnızca kaynak açısından bakıldığında, bunun için yeni bir cihaz satın almanıza gerek yok. Özellikle de kendi akıllı telefonunuzun yapamadığı hiçbir şeyi yapamadığı için. Ve gerçekten ayrı bir cihaz istiyorsanız, daha eski bir akıllı telefon da kullanabilirsiniz. Yani eski bir Android akıllı telefon veya XR'den itibaren bir iPhone, en son modeller gibi akıllı bir akıllı telefon olarak kullanılabilir. Ve eski, atılmış akıllı telefonlar hala bir çekmecede duruyor olabilir ve ikinci bir hayata kavuşabilir. Şahsen, iş ve özel işler için yanımda yalnızca bir cihaz taşımam gerektiğini çok pratik buluyorum ve artık bunu oldukça iyi kontrol altında tutuyorum, böylece sadece ileri geri gidip gelip tekrar TikTok'ta bir saat geçirmiyorum. Peki ya siz? Akıllı telefonunuzu daha az kullanmak istiyor musunuz ve bununla nasıl başa çıkılacağına dair ipuçlarınız ve püf noktalarınız var mı? Yorumlara yazmaktan ve elbette kanala ve bültenimize abone olmaktan çekinmeyin. Hoşça kalın!

c't 3003, c't'nin YouTube kanalıdır. c't 3003'teki videolar bağımsız içeriktir ve c't dergisindeki makalelerden bağımsızdır. Editörler Jan-Keno Janssen ve Lukas Rumpler ile video yapımcıları Şahin Erengil ve Pascal Schewe her hafta bir video yayınlamaktadır.

(ROM)